Poznata po proizvodnji sušenog voća, Turska je bila pionir u uzgoju organskih lješnika.
Tako je u gradiću Akçakoça, na sjeveru zemlje, osnovana fabrika za preradu lješnika, 2008. godine. Zapravo, bavi se proizvodnjom suvog voća, suvih kajsija, suvih smokava i suvog grožđa, sa površinom proizvodnog područja od 3000 hektara, sa preko 750 proizvođača.
Lješnici se beru u periodu od avgusta do oktobra. Lijeska dostiže period pune rodnosti između 8 i 12 godina, a može da rađa oko šezdeset godina.
Ulje lešnika, umirujuće i omekšavajuće, ima izuzetnu prodornu moć kroz kožu. Koža postaje veoma nježna na dodir, dok ulje ne ostavlja masni film što ga čini pogodnim za njegu masne kože i one sa nepravilnostima.
Proces ekstrakcije sastoji se iz 3 faze: mljevenja, pečenja i cijeđenja.
Iako se čini da se Turska ekonomija približila Evropskoj, većina stanovnika u turskim selima živi u relativno lošim uslovima. Proizvođači i dalje imaju veoma skromne prihode i potpuno su zavisni od klimatskih uslova u pogledu prinosa, na primjer.
Organska proizvodnja i fer trgovina već nekoliko godina zasnivaju se na sljedećim principima:
- Ugovori se potpisuju na 5 godina i na ukupan prinos, čime se osigurava vidljivost proizvođača i garancija ekonomskog razvoja u srednjoročnom periodu.
- Obaveze o kupovnim cijenama za proizvođače: garancija kupovine po cijeni 10% višoj od tržišne cijene. Pored toga, u slučaju kolapsa tržišnih cijena, obavezujemo se da kupujemo po unaprijed određenoj cijeni.
- Tehnička i finansijska podrška za četiri turska agronoma koji svim poljoprivrednicima tokom godine pružaju obuku koja se tiče tehnika organske poljoprivrede, praćenja usjeva, savjeta u slučaju epidemija, bolesti, vršenje besplatnih analiza na pesticide i besplatne sertifikacione takse za organske proizvode i one iz fer trgovine.
- Ulaganje u vrijednosti od 1% prometa ide u lokalne razvojne projekte u oblastima u kojima žive naši proizvođači.
Podržavajući ovaj sektor, Laboratorije EV Roig doprinose vidljivosti proizvođača u srednjoročnom periodu i omogućavaju im da održe svoju poljoprivrednu proizvodnju u kontekstu koji je sve nepovoljniji u pogledu cijena u odnosu na one iz konvencionalne proizvodnje kao i zbog sve češćih sušnih perioda, koji su već imali negativan uticaj u pojedinim područjima proizvodnje.
Ulje lješnika sertifikovano kao organsko i iz fer trgovine od Ecocert-a