Prirodna kozmetika je zabilježila značajan porast popularnosti posljednjih godina. Korist od prirodnih sastojaka za tijelo i kožu, uz očuvanje životne sredine, omogućavaju sektoru prirodne kozmetike da pronađe put do srca sve većeg broja potrošača.
Prirodni kozmetički proizvod sastoji se od biljnih ili mineralnih sastojaka. Efikasnost prirodne kozmetike proizilazi iz prirodnih aktivnih sastojaka ili njihovih prirodnih ekstrakata, a ne onih koje su stvorili ljudi. Kreme protiv starenja, hidrantni preparati, prirodni proizvodi za mršavljenje, imaju učinak zahvaljujući mnoštvu resursa koje nudi priroda.
Iako su obje vrste kozmetičkih preparata regulisane evropskom Direktivom o kozmetičkim proizvodima, postoje značajne razlike između njih.
Prva razlika između konvencionalne i prirodne kozmetike odnosi se na porijeklo sirovina. Takozvani tradicionalni kozmetički proizvodi izrađeni su od sintetičkih sastojaka, ponekad od proizvoda životinjskog porijekla ili mineralnih ulja i voskova, kao što su vazelin i parafin, koji uglavnom potiču iz naftnih derivata. Shodno tome, proizvodni procesi slični su onima u petrohemijskoj industriji.
U prirodnoj kozmetici, sirovine su dobijene isključivo iz biljaka ili minerala bogatih esencijalnim masnim kisjelinama, vitaminima i prirodnim aktivnim sastojcima koji su prisutni u organizmu.
Međutim, ovi sastojci mogu proizaći iz konvencionalne poljoprivrede, koja omogućava upotrebu vještačkih đubriva i pesticida.
Konvencionalna kozmetika često šteti koži, komedogena je (može izazvati akne) i iritirati kožu. Formira površinski sloj koji spriječava disanje kože. Pored toga, svi rizici još nisu poznati. Destilovana voda koja se koristi za proizvodnju nema nikakva posebna korisna svojstva.
Prirodna kozmetika sigurniji je izbor jer su molekuli više poput molekula prisutnih u ljudskom tijelu. U proizvodnji se koristi izvorska voda, cvijetna voda ili voda iz voća koje sadrže aktivne sastojke. Ljudi koriste biljke od početka svog postojanja, ali postoji neizvjesnost o ostacima hemijskih sredstava iz konvencionalne poljoprivrede.
Prirodna kozmetika ekološki je prihvatljivija od konvencionalne kozmetike, koja ne poštuje životnu sredinu (intenzivni lov na kitove ili krčenje šuma), kao i upotreba sirovina iz konvencionalne poljoprivrede koja ne spriječava upotrebu mineralnih đubriva i pesticida.
1972. godine, Laboratories Roig odlučile su se da pokrenu brend Centella i proizvode svoju prirodnu kozmetiku, prije bilo kakvog pomodarstva posljednjih godina. Od tada nisu zaustavili inovacije. Brend se danas ističe zbog svojih kvalitetnih proizvoda, sa izuzetnim koncentracijama prirodnih aktivnih sastojaka, pomiješanih sa više od 40 godina znanja i iskustva u ovoj oblasti.
Prirodna kozmetika ne određuje način proizvodnje ili proizvodnju njenih sastojaka. Prema tome, prirodni sastojci mogu doći iz konvencionalne poljoprivrede, koja ne zabranjuje upotrebu pesticida ili drugih hemijskih reagensa. Ovi ostaci mogu se naći u finalnom proizvodu.
Da bi bolje vodili i informisali potrošača, napravljene su etikete i sertifikati. Laboratorije Roig su okrenute organskoj kozmetici.