Čajno drvo, čajevac
Melaleuca alternifolia je grm visine 4 do 6 m koje raste uglavnom u Australiji. Aboridžini Bundjalung koristili su lišće za liječenje, tako što su ih mljeli i nanosili na rane, ili su ih drobili i udisali njihov miris, ili ih kuvali u vodi koju bi pili.
1770. godine, britanski istraživač Džejms Kuk, bio je prvi Evropljanin koji se iskrcao u Australiju. Svojim ljudima je pripremao čaj od listova melaleuke, odakle je potekao naziv "Čajno drvo". Iako je to bila greška, jer melaleuka nema nikakve veze sa Kineskom kamelijom (Camellia sinensis – pravi čajevac, od koje se pravi zeleni čaj), ime je ostalo!
Od početka i tokom 20. vijeka, brojne studije pokazaće višestruka svojstva esencijalnog ulja melaleuke: antiseptična, antifungalna, antivirusna, antiparazitska, antiinflamatorna ...
Tako su tokom Drugog svjetskog rata, vojnici australijske mornarice, dobijali bočicu ovog dragocjenog esencijalnog ulja.
1990. godine, klinička studija dr. Basseta [1], objavljena u australijskom medicinskom časopisu, potvrđuje upotrebe koje su se razvijale tokom godina, prikazujući svoje rezultate na aknama. Druga studija, objavljena 2007. godine, potvrđuje ove rezultate [2].
Kako smo željeli da razvijemo efikasne proizvode koji bi mogli da zadovolje potrebe problematične kože, logično smo odabrali esencijalno ulje melaleuke, kao glavnu prednost našeg asortimana. Stoga smo stvorili program koji će vam pomoći u njezi i balansiranju problematične kože. Proizvodi iz kolekcije Iripur, pomažu u ispravljanju nedostatka na koži i vidno poboljšava teksturu vaše kože bez obzira na godine.
Esencijalno ulje melaleuke nikada se ne koristi čisto, već uvijek razrijeđeno u drugom proizvodu (biljno ulje ili krema) kako bi se ublažili efekti. Ne treba ga koristiti tokom prva 3 mjeseca trudnoće.
Ako je koncentracija veoma visoka, tada je poželjno proizvod primjeniti lokalno, na primjer, nakapati na malo vate, i tretirati lokalizovane bubuljice.
[1] A comparative study of tea-tree oil versus benzoylperoxide in the treatment of acne.Bassett IB, Pannowitz DL, Barnetson RS. Med J Aust. 1990 Oct 15;153(8):455-8.
[2] The efficacy of 5% topical tea tree oil gel in mild to moderate acne vulgaris: a randomized, double-blind placebo-controlled study. Enshaieh S, Jooya A, et al. Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2007 Jan-Feb;73(1):22-5. Texte intégral www.ijdvl.com