ESENCIJALNO ULJE ORGANSKOG ČAJEVCA
Od suštinskog značaja za kombinovanu kožu
Listovi biljke čajevac, destilacijom vodene pare, daju izuzetno esencijalno ulje neobično svježeg i šumskog mirisa. Njegova ljekovita, antibakterijska i protivupalna svojstva sprečavaju pojavu bubuljica i pomažu u eliminaciji već postojećih. Zahvaljujući svojim izuzetnim ljekovitim svojstvima, podstiče obnavljanje kože i vidno umanjuje ožiljke.
Brojna istraživanja pokazala su višestruka svojstva esencijalnog ulja biljke čajevac: idealan antiseptik u borbi protiv bakterija, gljivica, virusa, posjeduje i protivupalna svojstva.
Tokom Drugog svjetskog rata vojnici australijske mornarice nosili su bočicu ovog izvanrednog esencijalnog ulja kako bi spriječili infekciju rana.
1. Antibakterijsko djelovanje
2. Sanira
3. Protivupalno djelovanje
Karakteristike biljke čajevac (čajno drvo):
Ime (na): Čajevac, Čajno drvo, Melaleuca
Tip: Drvo iz porodice Myrtaceae
Djelovi koji se koriste u kozmetici: Listovi
Zemlja porijekla: Australija
Način dobijanja: Destilacija vodene pare listova i grančica
Kultura: Organska
Oznaka na INCI: Melaleuca alternifolia ulje iz listova
Esencijalno, antibakterijsko ulje priznato od strane Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), ulje čajevca ( ili čajnog drveta) idealno je za više primjena kod nedostataka na koži kao što su: herpes, gljivične infekcije, psorijaza, boginje...
Jednako je dobro i kod brojnih upalnih procesa i ublažava oštećenja na koži. Prilikom primjene na koži potrebno ga je razblažiti biljnim uljem i na taj način vrlo brzo tretira pojavu akni i bubuljica.
U sastav ulja čajnog drveta ulaze monoterpenoli čije snažno antigljivično djelovanje ubija parazite, viruse i bakterije.
Ljekovito ulje čajevca može se koristiti kako za kožu tako i za kosu. Uklanja perut i ubrzava rast dlake.
Predlažemo vam esencijalno ulje čajnog drveta u pakovanju od 10 ml na prodajnim mjestima kozmetike Centella. Isto tako možete ga naći u sastavu naših proizvoda Iripur za kombinovanu i masnu kožu, kao i u našem losionu za čišćenje mlade kože podložne aknama.
Porijeklo naziva biljke čajevac
Godine 1770, britanski istraživač Džejms Kuk bio je prvi evropljanin koji je pristupio australijskoj obali. Pripremao je svojim ljudim biljni čaj od aromatičnog lišća biljke iz porodice Melaleuca, i nazvao ga Čajno drvo. Iako postoji greška u datom nazivu jer biljke iz porodice Melaleuca nemaju dodirnih tačaka s onim iz porodice Camellia sinensis, ipak, naziv je zadržan do danas.